Архітектура

Замкова гора. На південно-східній околиці історичної частини Острога знаходиться старовинна Замкова гора. Перші дерев’яні укріплення — давньоруське городище ХІ–ХІІ ст., — що знаходились на цьому місці, були знищені татарськими ордами у 1241 р. У середині XIV століття князь Данило Острозький відновлює зруйновані споруди та будує кам’яний замок, що розташований у південно-східній частині Замкового двору на пагорбі. Уперше він згадується у 1386 р.

 

Замок князів Острозьких (Вежа Мурована) — унікальна оборонна споруда середньовічної Волині. Вона належить до типу житлових оборонних башт. Місцями її стіни завтовшки 2,6 м (!). Колись у нижньому (підвальному) ярусі зберігалися запаси пороху, необхідного для тривалого захисту фортеці, та провіанту; також тут був глибокий колодязь. Підвальний та середній поверхи складаються з чотирьох приміщень, на верхньому були житлові кімнати (нині тут представлена колекція ікон XVІ–XVIII ст.). На жаль, вежа дійшла до нашого часу вже перебудованою, без верхніх поверхів. У 1797 р. верхній ярус споруди розібрали, аби згодом відбудувати у зміненому та спрощеному вигляді. У 1913–1915 рр. вежу відреставрували для потреб музею силами Братства ім. князів Острозьких.

 

Нова (Кругла) вежа розміщена у південно-західній частині подвір’я. Свою назву отримала від того, що на час побудови (70-рр. XVI ст.) вона була найновішою спорудою на Замковій горі. Вежа підсилювала ріг оборонних мурів і була стратегічно вдало розміщена в системі оборони замку. Споруду завершує стрічка навісних бійниць із глухою аркадою, прикрашеною фігурними зубцями. Її захисники могли обстрілювати ворога одночасно майже із сорока бійниць, причому зона обстрілу дорівнювала 270 градусам.

 

 

У місті також збереглися зведені у XVІ ст. Луцька і Татарська надбрамні вежі. Внаслідок того, що башти виконували одні і ті ж самі функції — оборонної башти і міської брами — вони дуже подібні. Татарська збереглася гірше, втрачена значна частина округлої частини будівлі. Вона була названа відповідно до району міста, заселеного переважно татарами. Захищала в’їзд з боку шляху на Звягель (зараз м. Новоград-Волинський). Пам’ятка є унікальним типом укріплених міських воріт, що поєднував функції в’їзної брами та оборонної вежі. Луцька вежа захищала місто з боку Луцька. Як і Татарська, вона була водночас оборонною спорудою та воротами. Первинно була двоярусною, згодом їй надбудували аттик з бійницями, що надало споруді характер цивільної архітектури. 10 грудня 1985 року в ній відкрився Музей книги та друкарства.

 

Садиба князів Яблоновських
Зразок типової міської садиби XVIII-XIX ст.. Складається з житлового будинку та саду. Парк, розташований навколо будинку, мав регулярний характер. Садиба належала родині Яблоновських, які ще з кінця XVII ст. володіли частиною Острога.

В 1812 р. тут розміщався штаб Російської Дунайської армії під командуванням адмірала П.Чичагова. В 1823р., повертаючись з-за кордону, у Яблоновського зупинявся Олександр І. Садиба була перебудована після пожежі міста в 1889 р. У післявоєнну добу житловий будинок використовувався як адміністративне приміщення – у ньому розташовувався лісгосп.

 

Колишній житловий будинок Шейнфайна
Типовий зразок житлового будинку заможного міщанства Острога кін. ХІХ – поч. ХХ ст. Після 1917 р. в будинку певний час знаходилося староство, а з перенесенням центру повіту у Здолбунів – відділення староства (експозитура). З розміщенням в Острозі Комітету охорони пограниччя до 1939 р. тут була їдальня даного комітету. Після входження міста до складу УРСР – ощадкаса. В 1990-1997 рр. приміщення належало історико-культурному заповіднику.

 

Колишній житловий будинок Вайнтраубе
Типовий зразок житлового будинку заможного міщанства Острога кін. ХІХ – поч. ХХ ст. Спочатку будинок належав Вайнтраубе, пізніше – поміщику Малецькому. 12 травня 1919 р. в Острозі розпочав діяльність Острозький повітовий ревком, який розмістився в цій будівлі. За польського періоду тут був магістрат. У повоєнні роки приміщення використовувалося як районна поліклініка, а з 1973 року тут функціонує міська рада.

 

Колишній житловий будинок Воблого
В 1910-х роках будинок належав міському лікарю Михайлу Воблому, а з 1910-х до середини 1920-х років – власнику лісопильного заводу Зигмунду Зусману. В 1920-1939рр. тут розміщувалась комісія з прийняття новобранців. З входом міста до складу УРСР в будинку був районний народний суд. Зараз це приміщення є частиною Національного університету «Острозька академія».

KML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Пам’ятки архітектури

loading map - please wait...

Замок князів Острозьких (Вежа Мурована): 50.326219, 26.522246
Нова (Кругла) вежа: 50.326034, 26.520771
Луцька надбрамна вежа: 50.329402, 26.522203
Татарська надбрамна вежа: 50.330563, 26.526141
Садиба князів Яблоновських: 50.327011, 26.519470
Колишній житловий будинок Шейнфайна: 50.327815, 26.518099
Колишній житловий будинок Вайнтраубе: 50.328028, 26.517806
Колишній житловий будинок Воблого: 50.328558, 26.517157
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Замок князів Острозьких (Вежа Мурована)
Замкова гора, Острог
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Нова (Кругла) вежа
Замкова гора, Острог
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Луцька надбрамна вежа
вул. Чорновола, 5, м. Острог
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Татарська надбрамна вежа
вул. Татарська, м. Острог
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Садиба князів Яблоновських
вул. Академічна, м. Острог
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Колишній житловий будинок Шейнфайна
вул. Героїв Майдану, 2, м. Острог
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Колишній житловий будинок Вайнтраубе
вул. Героїв Майдану, 4, м. Острог
marker icon
icon-car.png Fullscreen-Logo KML-Logo
Колишній житловий будинок Воблого
вул. Героїв Майдану, 10, м. Острог